Magyar Katolikus Lexikon > D > debreceni bombamerénylet

debreceni bombamerénylet: A →hajdúdorogi görögkatolikus egyházmegye első megyéspüspöke, Miklósy István 1913: ideiglenesen Debrecenben telepedett le. 1914. II. 22: Csernovitzból álnéven föladott levelet kapott. Írója közölte, hogy a ppség címére aranyozott tp-i csillárt adott fel. A másnap megérkezett küldemény pokolgépet tartalmazott, mely a csomag bontása közben fölrobbant és megölte →Jaczkovics Mihály helynököt, →Slepkovszky János titkárt és Csatth Sándort, az egyhm. ügyészét. Csak jóval később derült ki, hogy a pokolgépet Ilia Catarau, a rumén katonai akad. tanára küldte, aki a m. g.k. pp-öt akarta elpusztítani. A merénylet után Miklósy székhelyét Nyíregyházára tette át. P.I.

A debreceni bomba. Nyíregyháza, 1944.